Piłka nożna od lat stoi na pierwszym miejscu w rankingu popularności sportów w Polsce. I chociaż wielkich sukcesów piłkarze polskiej reprezentacji nie mieli od lat 80., sport ten i jego fenomen nie przestaje zadziwiać. O piłce nożnej zawsze można porozmawiać w szerszym towarzystwie, nie brakuje też osób, które z dużym entuzjazmem reagują na każde hasło „chodźmy obejrzeć mecz”. Bez wątpienia można powiedzieć, że łączy nas piłka. Jeżeli jednak nie interesujesz się piłką nożną, a chcesz swobodnie rozmawiać o niej w towarzystwie, musisz znać chociaż podstawowe informacje na jej temat, żeby że dziwić się, kiedy ktoś powie, że sędzia nie powinien pokazać kartki, ponieważ nie było nakładki. Albo „gol padł z wapna”.

Podstawowe zasady

Nie da się rozmawiać z kimś o piłce, jeśli nie znamy jej podstawowych zasad. Oczywiście możemy zacząć od początku – bramki są dwie, na boisku przebywa 22 zawodników, po 11 z każdej drużyny, i każdy stara się trafić piłką do bramki przeciwnika. To proste i małostkowe, więc zamiast mówić o totalnych podstawach, spójrzmy na nieco bardziej problematyczne zasady:

– Spalony – to coś, czego niewiedzę zazwyczaj przypisujemy do kobiet, jednak często o tym, czym jest spalony, nie wiedzą również mężczyźni. O co więc chodzi? Linię spalonego wyznacza część ciała zawodnika stojącego najbliżej własnej bramki (nie licząc bramkarza), która znajduje się najbliżej własnej bramki, lub sama piłka, jeżeli zawodnicy drużyny przeciwnej znajdują się już za linią obrony. Co oznacza spalony? To obszar, na którym nie może znajdować się zawodnik drużyny atakującej w chwili podawania do niego piłki. Jeżeli ją przyjmie akcja zostaje zatrzymywana przez sędziego.

– Wapno lub jedenastka – to nic innego, jak punkt w obrębie pola karnego, znajdujący się w odległości 11 metrów od bramki, z którego wykonywane są rzuty karne.

– Ilość żółtych kartek – często słyszymy, że dany zawodnik nazbierał kilka żółtych kartek i musi uważać, żeby nie pauzować w kolejnym meczu. O co chodzi? W trakcie meczu, za faul lub inne przewinienie (na przykład odgrażanie się sędziemu), sędzia może pokazać zawodnikowi żółtą lub czerwoną kartkę. Jedna żółta to ostrzeżenie, jeśli zawodnik zobaczy ją po raz drugi – musi opuścić boisko. Do szatni schodzi również po zobaczeniu czerwonej kartki. W przeciwieństwie do czerwonych, żółte kartki z meczów danego turnieju (ligi lub mistrzostw) sumują się na koncie zawodnika i po „zdobyciu” określonej ich liczby zawodnik nie może brać udziału w kolejnym spotkaniu (lub spotkaniach).

Polska liga

Polska liga – Ekstraklasa – często wyśmiewana jest z powodu niskiego poziomu czy kiepskiej infrastruktury stadionowej. To jednak również najchętniej oglądana i komentowana liga w Polsce. W skład Ekstraklasy wchodzi 16 zespołów, w ramach której rozgrywane są mecze każdy z każdym w dwóch rundach – w sumie 30 kolejek. Po zakończeniu tzw. sezonu zasadniczego tabela dzieli się na 2 grupy. Mistrzowską i spadkową. W tej pierwszej zespoły walczą o grę w europejskich pucharach (Liga Mistrzów i Liga Europy), w tej drugiej gra toczy się o utrzymanie w lidze.

Najbardziej utytułowanymi klubami w Polsce są Wisła Kraków i Górnik Zabrze. Najlepszymi zespołami ostatnich lat są Legia Warszawa i Lech Poznań.

 

Sportowe newsy – Łączy nas Pasjahttps://laczynaspasja.pl