Mieszkanie można kupować z wielu względów – dla siebie, pod wynajem albo z myślą o przyszłości dzieci. W każdym z tych wypadków warto zwrócić uwagę na lokalizację, która nie jest wcale mniej ważna niż inne czynniki. W Warszawie znajdziemy grono dzielnic, w których działalność deweloperów i rynek nieruchomości nie są duże, z kolei inne regiony stały się najchętniej „zasiedlanymi” w ostatnich latach. Dlaczego tak jest i w których regionach Warszawy warto kupić mieszkanie?

Ze względu na dobrą komunikację

Jeśli naszym priorytetem jest logistyka, czyli bezkolizyjny, szybki i wygodny przejazd z punktu A do punktu B (a najczęściej po prostu z mieszkania do centrum miasta i z powrotem) warto zdecydować się na mieszkanie po prostu w rejonie śródmieścia, czyli na Woli, Żoliborzu, Ochocie czy Mokotowie. Musimy jednak w takim wypadku uzbroić się w większą sumę pieniędzy, ponieważ ceny mieszkań w tym regionie są zdecydowanie wyższe niż w innych dzielnicach (około 500-1000zł więcej na jeden metr kwadratowy).

Bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się również mieszkania w Ursynowie i Bielanach – wszystko dzięki linii metra, którą można szybko dostać się do ścisłego centrum miasta. Po tym względem atrakcyjną lokalizacją będą również Bemowo, Targówek oraz Praga-Południe, gdzie planowana jest druga nitka warszawskiego metra – mieszkania w tych dzielnicach w najbliższej przyszłości będą równie dobrze skomunikowane i atrakcyjne, co te znajdujące się w najpopularniejszych dzielnicach.

Ze względu na zysk

Jeśli kupujemy mieszkanie typowo pod sprzedanie je późniejszym czasie warto kupić takie, które znajduje się najbliżej centrum lub w okolicy linii metra (tych istniejących i tych planowanych). Ceny nieruchomości nieuchronnie idą w górę, jednak wartość mieszkań, które już teraz stają w pobliżu planowanej II linii metra, na przykład na Bemowie, w kolejnych latach znacząco skoczy w górę, więc będzie można sprzedać je z bardzo dużym zyskiem.

Ze względu na wynajem / studentów

Jeżeli mamy zamiar wynajmować mieszkanie, najczęściej naszymi najemcami będą studenci. Dlatego najbardziej pożądane przez nich lokalizacje będą znajdowały się w pobliżu uczelni. Oczywiście należą do nich te najbliżej centrum miasta, czyli Mokotów i Śródmieście, gdzie mieszczą się najważniejsze warszawskie uczelnie: Uniwersytet Warszawski, Politechnika Warszawska czy Szkoła Główna Handlowa. Co może być zaskoczeniem, popularne wśród studentów jest również Bemowo, gdzie mieści się Wojskowa Akademia Techniczna.

Jeśli myślimy o wynajmowaniu mieszkania studentom musimy wziąć pod uwagę, że mieszkanie nie może być zbyt drogie, ponieważ cena wynajmu tylko odstraszy potencjalnych najemców.

Ze względu na dzieci

Szukanie mieszkania i dzielnicy, w której będzie można wychować dzieci powinno skupić się na obrzeżach Warszawy, które są spokojniejsze, posiadają więcej zieleni i nie czuć w nich tak dużego zgiełku stolicy. Wśród lokalizacji wybieranych przez rodziny brylują przede wszystkim Bemowo (inwestycja Lazurowa168), Białołęka i Wola. Mniej transakcji odnotowuje się w Wesołej i Rembertowie, chociaż i te dzielnice są spokojne i idealnie nadają się na rozpoczęcie w nich spokojnego życia rodzinnego.