Rynek pracy jest rynkiem bardzo specyficznym. Zmienia się nie tylko popyt na specjalistów w danych branżach, ale również zmienia się charakter potencjalnego pracownika. Jeszcze kilka lat temu, młoda kobieta była omijana przez pracodawcę. Takie zachowanie tłumaczono częstymi chorobami dziecka, w związku z tym, wieloma nieobecnościami w pracy. Dzisiaj ta sytuacja radykalnie uległa zmianie.

Przede wszystkim zaczęto wprowadzać różnorodne programy, które mają na celu uaktywnienie zawodowo kobiet po okresie macierzyńskim czy też wychowawczym. Stworzono wiele miejsc pracy, które oferują również opiekę nad dzieckiem w formie przyzakładowych przedszkolach czy żłobkach. Zwrócono również uwagę na same kobiety. Kiedyś wykluczone z rynku pracy matki, stały się obiektem poszukiwanych kandydatek do pracy.

Skąd ta zmiana? Przede wszystkim matki postrzegane są jako kobiety bardziej zorganizowane. Mówimy tutaj organizacji czasu jak i o organizacji samej pracy. Zauważono również, że są to pracownicy bardzo zaangażowani, sumiennie wypełniający swoje zadania. Stara teoria poszła bardzo szybko w zapomnienie. Rynek pracy otworzył drzwi dla kobiet. W końcu młoda mama nie będzie już wykluczona z rynku pracy. Jej pozycja się znacznie umocniła, a to sprawia, że kobieta jest bardziej doceniona i dowartościowana.