Systematyczne wykonywanie badań stanowi jeden z najważniejszych elementów profilaktyki zdrowotnej człowieka. Regularnie monitorując stan naszego organizmu możemy w porę odkryć rozwijającą się chorobę lub zaburzenie i w odpowiedni sposób stawić im czoła.

Jak często należy wykonywać badania profilaktyczne?

Większość badań profilaktycznych (takich jak badanie krwi) należy wykonywać co najmniej raz w roku (choć niektóry zalecają skrócenie tego czasu do kilku miesięcy).

Jak przygotować się do badań profilaktycznych?

Przygotowanie do większości badań profilaktycznych (w szczególności morfologii krwi, glukozy i cholesterolu) możemy zazwyczaj ograniczyć do przyjścia na nie na czczo, tj. nie spożywając niczego w dniu badania. W przeciwnym razie ich wyniki mogłyby być nieprawidłowe (zjedzenie czegoś słodkiego podnosi chwilowo poziom cukru w naszym organizmie). W tym artykule dowiesz się więcej o przygotowaniach do badania krwi.

Jakie badania warto wykonywać?

Trzy podstawowe badania, które warto systematycznie wykonywać to morfologia (analiza mająca na celu ustalenie poziomu poszczególnych składników krwi), badanie glukozy (pozwalające między innymi wykryć wczesne stadium cukrzycy) oraz badanie cholesterolu (umożliwiające określenie poziomu kilku różnych frakcji tego lipidu w naszym organizmie).

Oczywiście nie są to wszystkie możliwe badania jakie można i jakie warto przeprowadzić. Jeśli tylko niepokoi nas jakaś dolegliwość, należy niezwłocznie zasięgnąć opinii lekarza rodzinnego. Może on wtedy zasugerować wykonanie dodatkowych badań i wypisać nam stosowne skierowanie. Jedną z najczęściej wykonywanych analiz (nie licząc tych trzech wymienionych wyżej) jest badanie moczu, które również jest w stanie dać nam wielu istotnych informacji o stanie zdrowia organizmu.

Podstawowe badanie profilaktyczne: morfologia krwi

Morfologia krwi to nic innego jak analiza próbki krwi pobranej z naszego ciała, przeprowadzona pod kątem zbadania poziomu jej składników (krwinek czerwonych, białych, hemoglobiny i wielu innych). Można za jej pomocą wykryć wiele nieprawidłowości, na przykład anemię (obniżony poziom hemoglobiny) lub niedobory różnych składników.

Podstawowe badanie profilaktyczne: badanie poziomu cukru

Analizę poziomu glukozy wykonuje się na podstawie próbki krwi (tej samej zresztą, która wykorzystywana jest do pozostałych badań). Decydując się na wykonanie tego badania, niezwykle istotnym jest, aby stawić się na nie na czczo, ponieważ w przeciwnym razie istnieje uzasadnione ryzyko zaburzenia pomiaru.

Badanie cukru może pomóc we wczesnym wykryciu początków cukrzycy. Jest zatem szczególnie polecane osobom z nadwagą i tym, u których bliskich zdiagnozowano w przeszłości tę przypadłość.

Podstawowe badanie profilaktyczne: badanie poziomu cholesterolu

Badanie poziomu cholesterolu stanowi ostatnie z trzech najważniejszych badań profilaktycznych. Polega ono na wyznaczeniu poziomu poszczególnych frakcji tego lipidu we krwi, w szczególności tzw. cholesterolu “złego” (LDL) i “dobrego” (HDL). Określany jest także cholesterol całkowity. Jego podwyższona wartość może oznaczać ryzyko miażdżycy lub innych chorób układu krwionośnego.