Środowisko w którym przyszło nam żyć postawiło trudne warunki naszym organizmom. Powietrze zanieczyszczone jest kurzem, pyłem i spalinami, jakie bez przerwy wdychamy. W procesie produkcji spożywczych produktów używana jest wielka liczba chemicznych środków, pestycydów i nawozów, które także obojętne na nasze zdrowie nie są.

Kiedy do tego dodamy codzienne używki, przez wiele osób stosowane bez żadnego ograniczenia, na przykład papierosy, kawę i alkohol, to może się okazać, że nasz organizm musi ciężko z tym walczyć. Szczególne znaczenie w tej walce odgrywa wątroba, to właśnie ona jest odpowiedzialna za usuwanie większości szkodliwych związków z naszego ciała. Ludzie jednak przeważnie nie pomagają jej, co przyczynić się może do tego, że w pewnej chwili przestanie odpowiednio działać. A w sumie tak niedużo trzeba do tego, aby chociaż odrobinę wesprzeć wątrobę w tym, co robi. Starczy użyć tego, co od tysiącleci oferuje nam sama natura. Wprowadźmy w internetowej wyszukiwarce słowa ostropest plamisty i zapoznajmy się z tym o tym znanym ziele.

Jak się dowiemy z licznych stron o nim, zawarte w nim substancje bardzo dobrze mogą pomóc wątrobie w jej pracy. Największą rolę odgrywa sylimaryna, która chroni wątrobę przed działaniem szkodliwych substancji i wspierająca w oczyszczaniu i regeneracji.