Czytanie wspomaga wszechstronny rozwój, rozwija empatię i czyni nas bardziej wrażliwymi – potwierdzają to wszystkie badania. Czytanie książek dzieciom ma więc nie tylko tę zaletę, że zajmuje malucha, ale przede wszystkim działa pobudzająco na jego mózg, budzi ciekawość i sprawia, że dziecko w przyszłości szybciej się uczy. Jakie jeszcze są zalety czytania dzieciom?

Przede wszystkim, dzieci, które od małego obcują z książką, szybciej przyswajają język ojczysty, a później także języki obce. Zasób ich słownictwa jest większy, rzadziej popełniają błędy, ładniej się wysławiają.

Po drugie, czytanie rozwija również wyobraźnię. Literatura dziecięca obfita jest w ciekawe, porywające historie, które wspomagają kreatywność dziecka.

Po trzecie, słuchając opowieści czy czytając ją samodzielnie, dziecko uczy się skupienia na jednej czynności. Jest bardziej skoncentrowane, spokojniejsze – ta umiejętność z pewnością przyda mu się i w szkole, i później w dorosłym życiu.

Po ostatnie, a może najważniejsze, warto zdawać sobie sprawę, że czytanie książek dzieciom buduje wyjątkową więź między maluchem a rodzicem. Czytając wspólnie, zyskujemy nowe tematy do rozmowy, stajemy się sobie bliżsi, więcej o sobie wiemy, a tym samym wykazujemy wobec siebie więcej empatii i łatwiej jest nam się porozumieć w różnych kwestiach, nawet z małym dzieckiem.