Ozonowanie to nowoczesna metoda walki z bakteriami, grzybami, wirusami, wilgocią i pleśnią. Jest to metoda całkowicie bezpieczna i bardzo skuteczna Ozonowanie można wykonywać w każdym pomieszczeniu użytkowo-mieszkalnym, zarówno w prywatnych domach, jak i biurach czy obiektach użyteczności publicznej. Czym jest ozon i ozonowanie? Ozon to pierwiastek odkryty jeszcze w XVIII wieku i bardzo ceniony. Sprawdźmy czemu!

 

Informacje o ozonie

W naturalnej postaci ozon występuje w atmosferze, największe jego stężenie można zauważyć tuż po wyładowaniu atmosferycznym – powietrze wówczas jest bardzo świeże i rześkie. W dużej mierze wynika to z faktu, że ozon składa się z trzech atomów czystego tlenu. Pierwiastek ten posiada silne działanie dezynfekujące, bakteriobójcze i grzybobójcze, działa pięćdziesiąt razy silniej i trzysta razy szybciej niż popularny chlor. Przyczyną powstawania ozonu w naturze jest także promieniowanie UV. W warunkach domowych wykorzystuje się tzw. Metodę cichych wyładowań elektrycznych. Działania te realizowane są za pomocą generatora ozonu – w wyniku podawanej przez pompę mieszanki powietrznej powstaje drogocenny ozon. Warto nadmienić, że sztucznie pozyskany ozon posiada takie same właściwości jak ozon naturalny.

 

Ciekawostką może okazać się fakt, że dla celów medycznych i przemysłowych, zwłaszcza w sytuacjach, gdzie niezbędna jest dokładna sterylizacja, wykorzystuje się ozon pozyskany z czystego tlenu. Wykorzystując ozonowanie można trwale i skuteczne usunąć niebezpieczne dla zdrowia grzyby, bakterie, wirusy, wilgoć, pleśń, a także alergeny, głównie roztocza. Należy jednak pamiętać, że ozonowanie powinno być regularnie wykonywane, ważne jest również to, aby podczas zabiegu w pomieszczeniu nie było żadnych osób. Proces dezynfekcji za pomocą ozonu trwa bardzo szybko, w ciągu półgodziny usunięte zostają wszystkie baterie, wirusy, alergeny i inne zanieczyszczenia, a ozon zamienia się w zdrowy i bezpieczny tlen. Powstały w ozonatorze ozon charakteryzuje się różnym stężeniem, dzięki czemu bez problemu można znaleźć odpowiednią alternatywę, dostosowaną do potrzeb konkretnego pomieszczenia. Nietrudno zauważyć, że w gospodarstwie domowym można stosować ozon o znacznie niższym stężeniu niż w pomieszczeniach o charakterze przemysłowym czy też podczas sterylizacji sprzętów i urządzeń medycznych.

 

Dowiedz się więcej o ozonowaniu na stronie producenta generatorów ozonu – KoronaOzon